Pension U Lípy – Rovečné
Okolí
Pension U Lípy se nachází v pomyslném těžišti šesti památek zařazených na seznamu UNESCO. Nejbližší UNESCO památkou je zámek a zámecký park v Litomyšli. V téměř identické vzdálenosti je Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Necelá hodina v autě a stanete před legendární Vilou Tugendhat v Brně.
Dalším kouzelným místem je Třebíč a Bazilika Svatého Prokopa a židovská čtvrť. Pouhých 88 kilometrů od Pensionu U Lípy naleznete Sloup nejsvětější trojice v Olomouci.
A co třeba Athény? Tedy Hanácké Ahtény neboli Kroměříž? Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži Vás zcela jistě okouzlí.
Zámek a zámecký park Litomyšl
Renesanční zámek z druhé poloviny 16. století je významným dokladem arkádového zámku italského typu. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Zápisem tohoto komplexu na seznam UNESCO mu byl přiznán i jeho světově výjimečný význam. Je skvělým dokladem středoevropské šlechtické residence z období renesance, která si uchovala svou jedinečnost i po následných přeměnách ve stylu nových uměleckých směrů.
- Litomyšl
- 38km
- 0:40 hod
- zamek-litomysl.cz
- Wikipedie
Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého byl založen počátkem 18. století. Je jedním z nejlepších projektů architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla (1677-1723) a zároveň nejoriginálnějším příkladem takzvané barokní gotiky. Kostel obklopuje ambit, který je s centrální stavbou kompozičně propojen. Celkově nevelký centrální kostel se vymyká jakémukoliv popisu. Jeho tvary dané komplikovanými průniky šesti kružnic ve tvaru pěticípé hvězdy spolu s virtuózní hrou světel a stínů v interiéru, tvarová osobitost a čistota exteriéru, to vše je dostatečným důvodem k jeho návštěvě.
- Žďár nad Sázavou
- 41km
- 0:43 hod
- zamekzdar.cz
- Wikipedie
Vila Tugendhat
Vila Tugendhat byla postavena v letech 1929-1930 pro manžele Tugendhatovy v Brně – Černých Polích. Projektováním domu byl pověřen jeden z nejvýznamnějších evropských architektů té doby Ludwig Mies van der Rohe. Architekt rozvrhl vilu do tří úrovní. Hlavní podlaží rozčlenil na vstupní, společenskou, pracovní a jídelní část. V suterénu byla prádelna, sklady, fotokomora a kotelna. Horní podlaží mělo obytný charakter, tj. byly zde ložnice, pokoje dětí a chůvy. Také zahrada byla součástí architektonického návrhu.
- Brno - Černá pole
- 55km
- 0:55 hod
- tugendhat.eu
- Wikipedie
Bazilika Svatého Prokopa a židovská čtvrť
Původně byla bazilika sv. Prokopa zasvěcena Panně Marii, ale kvůli celkové devastaci během mnoha válek byl objekt více jak 200 let užíván výhradně ke světským účelům. Po obnově byla bazilika zasvěcena sv. Prokopovi a opět využívána církví. K nejcennějším částem baziliky patří krypta s původní, více než 700 let starou výdřevou stropu. Současnou podobu interiéru baziliky vytvořil Kamil Hilbert v letech 1924-1935.
- Třebíč
- 66km
- 1:15 hod
- visittrebic.eu
- Wikipedie
Sloup nejsvětější trojice v Olomouci
Budování morových sloupů odstartoval Tridentský koncil, který tak dal období baroka jeden z výrazných rysů. Vzorem byl sloup na Piazza Santa Maria Maggiore v Římě, vztyčený roku 1614. Dobou svého vzniku v letech 1716-1754 patří olomoucký monument až k posledním příkladům této módní vlny. Ale svou výtvarnou koncepcí, bohatstvím figurální výzdoby a konečně i rozměry a výškou (35 m) se od všech podobných památek výrazně odlišuje. Jeho vysvěcení 9. září se osobně účastnil tehdejší první pár monarchie, císařovna Marie Terezie se svým manželem Františkem I. Štěpánem Lotrinským.
- Olomouc
- 83km
- 1:42 hod
- tourism.olomouc.eu
- Wikipedie
Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži
Vznik a vývoj zámku je nerozlučně spjat s historií olomouckého biskupství, arcibiskupství a poddanské obce olomouckých biskupů. Interiéry zámku jsou bohatě zdobeny a vybaveny množstvím původního dobového zařízení. Za povšimnutí stojí Trůnní, Sněmovní a Manský sál, Lovecká síň, Carský salon, stará knihovna a letní byt. Obrazárna uchovává díla předních evropských malířů 15.-18. století (Tizian, Lucas Cranach st., Hans von Aachen, Paolo Veronese či Jan Breughel st.). Takzvaná Podzámecká zahrada byla původně jakousi zásobní zelinářskou a květinovou zahradou.
- Kroměříž
- 101km
- 1:50 hod
- kromeriz.eu
- Wikipedie
Vydejte se na objevitelské cesty a tůry a objevte krásy ryzí Vysočiny. V blízkém okolí Pensionu U Lípy nalezente místa, která se Vám navždy vryjí do vzpomínek. Ať již je Vám bližší pěší turistika, cykloturistika, nějaké adrenalinové řádění, či klidné kulturní vyžití, v blízkém okolí naleznete vše, co si vaše dobrodružná duše bude právě přát.
Rozhledna „Horní les“
Již v roce 1824 byl na vrcholu Horní les vytyčen trigonometrický bod, z roku 1918 jsou zmínky o měřičské věži a rozhledně „Rakušanka“. V roce 1936 byl postaven trigonometrický stožár o výšce 21 metrů (stál do roku 1954). V letech 1968-1969 byla postavena dřevěná věž o výšce 38 metrů, jejíž zbytky byly odstraněny v roce 2000.
Střední okruh
Trasa vede od Pensionu U Lípy do obce Malé Tresné. Ujdeme cca 3,9 kilometrů a dorazíme ke studánce Pod Tresným. Po dalších 500 metrech dorazíme na rozcestník „Tresný potok“ a pokračujeme po zelené. Další rozcestník „Nad Lamberkem“, kde zahneme doleva po červené. Následuje krásná procházka většinou po vrstevnici až do obce Velké Tresné, kde stojí za návštěvu místní hostinec Na Petrově.
Vyhlídka "Hraběcí stolek"
Vyhlídka se nachází na skále nad meandrem řeky Svratky. Do roku 1930 zde stála dřevěná rozhledna, kterou zde nechal postavit hrabě František Coudenhove-Honrisch na Kunštátě. Pravděpodobně také proto se vyhlídce dnes říká Hraběcí stolek. Je odsud krásný výhled na zákruty řeky. Dojít sem lze po neznačených polních a lesních cestách.
- Pěší tůra
- 11,4km
- 3:51 hod
- 49.5787314N, 16.3643289E
Okolo Bukovce
Tato krátká okružní trasa pod jednu hodinu Vás zavede do obce Chlum a Věstín. Většina trasy je po lesních a polních cestách.
- Cyklotrasa
- 8,6 km
- 0:45 hod
Podél vírské a okolo Karasína
Tato středně náročná okružní trasa Vás zavede do obce Věstín, Vítochov a Vír. Většina trasy je po lesních a polních cestách.
- Cyklotrasa
- 23,8 km
- 1:58 hod
Olešnice-Lysice-Kunštát
Tato okružní trasa vede po málo frekventovaných silnicích blízkého okolí.
- Cyklotrasa
- 53,8 km
- 4:06 hod